SPOLEČNOST PŘÁTEL AFRIKY

Sborník z konference ČR a Afrika

Články a zajímavosti

Zde je možné stáhnout článek Arbore: společnost a kultura. Arbore tvoří nepatrnou součást etiopské populace, v roce 1996 činil jejich počet 3840 osob. Obývají horké planiny jižně od soutoku řek Sagan a Limo, severně od jezera Čew Bahir v jihozápadní Etiopii. Můžete si také stáhnout prezentaci Humanistického centra Narovinu.

Perspektivy zahraniční politiky ČR v Africe

Zde je možné stáhnout příspěvek na téma ČR a Afrika, zahraniční vztahy, stavy a možnosti, který vypracoval, na základě zadání ÚMV, pan Mesfin Gedlu.

Zpěv Afriky / Chanting of Africa

Zájemce o africkou etnickou hudbu upozorňujeme, že v Reprezentační prodejně Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské třídě 12 je možné zakoupit CD, které vyšlo koncem roku 2004. CD pod názvem "Zpěv Afriky" obsahuje hudbu ze Senegalu, Mali, Maroka a převážně z Etiopie. Jde o nahrávky redaktora českého rozhlasu M. Bobka, které natočil při expedici za čápy v Africe. CD je možné i objednat v zásilkovém obchodě v Hudebním vydavatelství Čro, Jeseniova 36, 130 00 Praha 3 nebo na tel. 221551348. Zároveň Vám doporučujeme navštívit internetové stránky http://www.rozhlas.cz/etno. Zpěv Afriky
 • Večery v Modiho domě (Senegal)
 • Chřestidla a Modiho zpěv (Senegal)
 • Memorování veršů koránu (Senegal)
 • Zpěv a bubny z katolické bohoslužby (Senegal)
 • Taneční produkce na náměstí (Maroko)
 • Berberská svatba (Maroko)
 • Vánoční bohoslužba etiopských křesťanů (Etiopie)
 • Barová kapela (Etiopie)
 • Bohoslužba zahajující Timket (Etiopie)
 • Procesí etiopských ortodoxních křesťanů (Etiopie)
 • Písně "čapích lidí" kmene Ňangatom (Etiopie)

Africké informační centrum s knihovnou

Vážení přátelé

s potěšením si Vás dovolujeme informovat o novém ambiciózním projektu Afrického informačního centra s knihovnou, které bylo otevřeno 28. ledna tohoto roku velvyslancem Jihoafrické republiky v Praze, panem Dr. Noelem Lehoko, starostou Prahy 2 Mgr. Michalem Baschem a panem Prof. PhDr. Lubošem Kropáčkem z Ústavu blízkého východu a Afriky UK v Praze.

Knihovna nyní funguje již druhý měsíc a slouží zejména studentům, novinářům, afrikanistům, cestovatelům a dalším zájemcům o Afriku jakož i široké veřejnosti.

V současné době knihovna čítá na 500 titulů o Africe a africké diaspoře z různých oblastí od autobiografie po zoologii. Většina titulů je v angličtině, některé ve francouzštině, čestině, němčině i španělštině. Humanitas Afrika nadále pokračuje ve shromažďování knih v různých jazycích.

V Africkém informačním centru se pravidelně konají různé akce jako semináře o vybraných afrických zemích a tématech, výtvarné dílny africké kultury a dokumentární filmy.

Knihovna je otevřena každé úterý a čtvrtek od 15 do 18 hodin, v pátek od 14 do 17 hodin. Ostatní akce probíhají v pátek večer nebo sobotu odpoledne. Aktuální program centra najdete na našich internetových stránkách www.humanitasafrika.cz nebo http://centrum.humanitasafrika.cz.

Srdečně Vás tímto zveme k návštěvě tohoto malého, ale unikátního centra. Rádi Vás uvítáme s otevřenou náručí.

Kofi Nkrumah
Předseda sdružení Humanitas Afrika

Pro Společnost přátel Afriky vytvořil Petr Dovičín www.woodstock.wz.cz
W3CXHTML 1.0 Strict W3CCSS 2.0